Desibel Nedir ? Ses Yalıtımında Desibel Değerleri

Konu otomobil ses yalıtımı olduğunda, uygulama yapılacak araç içine gelen ve azaltılması hedeflenen sesin, değer olarak ne kadar azalacağına dB cinsinden bir sayı verilir. Bu değer, çoğu zaman karşımızdaki kişide tam bir anlam ifade etmez çünkü genel olarak, örneğin 60 dB ile 70 dB arasında ne kadar fark olduğu pek yaygın bir bilgi değildir. Çok fazla teknik veriye boğulmadan anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Bu arada vereceğimiz bilgiler sadece otomobil ses yalıtımı açısından değil genel olarak desibel değerleri bilgileridir. Yalıtım anlamında bu bilgileri ve değerleri baz alabilirsiniz.

Desibel Nedir?

Desibel genelde ses yüksekliği için kullanılan, logaritmik bir ölçüm birimidir. Kelimenin kökü, telefonu bulmuş olan Alexander Graham BELL ‘in soyadından gelmektedir. Ondalık logaritma kullanıldığı için önüne gelen İngilizce “Deci” kelimesiyle; 1928 yılından beri “Decibel” olarak kullanımı kabul görmüştür.

Desibel Artışı ve Ses Yüksekliği

Herşeyden önce konuyu kavramanızı sağlayacak önemli bir bilgiyi belirtelim; dB artışları doğrusal (linear) değil, logaritmiktir.

Ses yüksekliği tarafında bir sesin iki katına çıkması için o sesin 10 dB artması gerekmektedir. Enerji tarafında ise, sesteki enerjiyi iki katına çıkarmak için 3 dB fark gerekmektedir. Örneğin, 40 dB ile 43 dB arasında iki kat ses enerji farkı vardır.

Biz ses düzeyi tarafında dB farklılıklarına dönelim. Aşağıdaki grafikte her 10 dB artışta ses yüksekliği farkını gözlemleyebilirsiniz.

dB değerlerindeki artış ve bu artıştaki ses seviyesi farkları

Görüldüğü üzere her 10 dB’de duyulan ses ikiye katlanır.

Ses Yalıtımında Desibel Farkları

Ses yüksekliğinde dB farkını belirttik, peki ses yalıtımında bu fark nasıl oluyor ? Yukarıda belirttiğimiz bir sesin iki kat ses yüksekliğine çıkması için 10 dB fark olması gerekiyor demiştik, buradan yola çıkınca aracımıza uygulayacağımız ses yalıtım işleminde eğer yalıtımsız haline göre 10 dB fark elde edilebilirse, bu araç içine gelecek seste %50 ‘lik bir azalma demektir. Buradan yola çıkınca, 20 dB bir azalma da 10 dB’de elde ettiğimiz halindeki %50 azalmanın üzerine bir %50 daha ekleyecektir ve 20 dB bir azalış, aracın yalıtımsız ilk haline göre toplamda %75 ‘lik bir ses yalıtımı sağlayacaktır.

Ses yalıtım uygulamalarımızda kullandığımız ürünlere, montaj örneklerine ve uygulama yaptığımız bazı araçlardan videolu yorumları dinlemek için ilgili bölüme gözatabilirsiniz: Subigarage Uygulama ve Ürünler

Kaç Desibel Kulakları Rahatsız Eder?

Burada dB yüksekliği yanısıra, bu sese ne kadar süre maruz kalındığı da çok önemlidir ve bu kişiden kişiye farklılıklar gösterse de vereceğimiz ses seviyeleri ve süreleri genele hitap etmektedir.

70 dB ve altındaki sesler herhangi bir rahatsızlık vermez ve uzun süre maruz kalınabilecek düzeyde seslerdir. 70 dB üzeri sesler ise, uzun süre maruz kalındığında rahatsızlık vermeye başlarlar. Süre çok uzadığında duyma yeteneğinizde azalmalar kaçınılmazdır. Acı verici bir noktaya ulaşmasa da bir yerden sonra kulağınız kendini korumaya geçecektir ve bu duyma seviyenizi bir süre azaltacaktır. 120 dB ve üzeri seviyedeki sesler ise çok uzun süre maruz kalmaya bakmadan anlık olarak kulaklarınıza zarar verebilir. Bu seviyede ses düzeyine uzun süre maruz kalmamak gerekmektedir.

Desibel Yükseklik Örnekleri

Aşağıdaki tabloda dB seviye örnek tablomuza gözatabilirsiniz. Ses seviyeleri, kaynağın çeşidine göre farklılıklar gösterebilir, ortalama olarak seviyeler belirtilmiştir.

Nefes almak10 dB
Fısıldamak20 dB
Kütüphane ortamı40 dB
Sakin bir ev ortamında konuşma50 dB
Restoran veya ofiste bir konuşma60 dB
Çamaşır makinesi70 dB
Elektrikli süpürge70 dB
Şehir trafik gürültüsü (Yalıtımsız, araç içi)80 dB
Mikser90 dB
Gazlı çim biçme makinası90 dB
Motorsiklet (7m mesafede)95 dB
Gazete baskı makinesi100 dB
Araç kornası (5m mesafede)105 dB
Testere115 dB
Bir rock konseri120 dB
Bir yük uçağının içi140 dB
Barut patlaması / Havai fişek155 dB
Bir jetin kalkışı (25m mesafede)160 dB

Yazımızda dB değerlerindeki artışların ses seviyesi olarak bize nasıl yansıdığına ve özellikle çeşitli sektörlerde ses yalıtımında duyduğumuz dB değer düşüşlerinin aslında bize ne kadar seviyede bir ses yalıtımı sağlayacağını açıklamaya çalıştık. Subigarage olarak hizmetlerimiz içinde otomobil ses yalıtımı da bulunmaktadır ve aracınızda bu tarz bir iyileştirme düşünüyorsanız bize iletişim bölümümüzdeki yollardan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top