Hi-Fi nedir ? Otomobilde Hi-Fi Müzik…

Hi-Fi İngilizce bir terim olan High Fidelity’nin kısaltmasıdır. Ses sistemlerinde Türkçe karşılığını; seste “yüksek doğruluk” olarak kullanabiliriz. Dinlenen müzikte bu yüksek doğruluğun karşılanabilmesi için, orjinalde kaydedilen seslerin; bozulmadan, kaydedildiğindeki kalitede dinleyiciye ulaştıran ekipmanlara ve ortama ihtiyaç vardır.

Konu otomobilde Hi-Fi seviyesinde yüksek kalitede müzik dinlemek olunca, faktörler de değişmektedir. Otomobiller aslında müzik dinlemeye uygun içmekanlara sahip olarak üretilmemektedirler. Bir ses dalgasının mümkün olduğunca az kırılma ile kulağımıza ulaşması asıl hedeflenendir. Araç içerisinde bu pek de kolay olmamaktadır. Yapılması gerekenleri başlıklara ayırmak gerekirse;

Kaliteli bir ses sistemi

Konu ses sistemi olunca kombinasyonlar gerçekten çok fazla çıkacaktır. Amfi ve hoparlör sınıfında “High end” olarak nitelendirilen sınıfta birçok ürünümüz mevcut. Burada seçenekleri azaltan ve doğru ürünlere yönelmenizi sağlayacak noktaların başında ne tür bir müzik deneyimi aradığınız yeralır. Ses sistemi seçimi konusunda biz sizlere fiyat vermeden önce bu sebeple yüzyüze görüşmek, aradığınız ses kalitesini öğrenip buna göre öneriler sunmaktan yanayız. Sağlıklı bir süreç için bu adımın doğru atılması çok önemlidir. Hifi nedir konusunda söylenebileceklerden bahsediyoruz ama en iyi cevabı aracınıza yapılabilecekler için geldiğinizde demo araçlarımızda, veya video galerimizde yayınladığımız uygulama yaptığımız diğer tüm araçlarda görebilirsiniz.

Doğru hoparlör konumu

Araçlarımızın içmekanının, hifi müzik dinlemek için pek de elverişli alanlar olmadığından bahsetmiştik. Hoparlör konumları da idealden uzak olunca işler biraz daha zorlaşıyor. Bazı durumlarda hoparlör konumlarına müdahele zor ve işçilik isteyen bir adım olsa da, sonucunda doğru konumlandırılmış hoparlörle elde edilecek sesin farkı kayda değer olacaktır.

Ses yalıtımı

Araçlar etrafı metal ile çevrilmiş yapılar olduğu için, içerideki ses dalgalarının metala çarpmasıyla oluşacak titreşimler, ses sistemi ne kadar kaliteli olursa olsun ortaya çıkacak sesin bozuk olmasına sebebiyet verecektir. Bu sebeple öncelik aracın bu titreşime sebep olabilecek tüm metal yüzeylerinin düzgün bir şekilde ve otomotiv sektörüne uygun materyallerle yalıtılması gerekmektedir. Oto ses yalıtımı için DrArtex ürünlerini öneriyoruz. Hangi bölgeye hangi yalıtım malzemesi kullanılmalı, websitelerinden öğrenebilirsiniz.

Profesyonel cihazlarla yapılan ses ayarı

Gerekli tüm adımlar atıldıktan sonra, tabiri caizse bir çuval inciri berbat etmemek için; bu işler için üretilmiş profesyonel cihazlarla ses ayarının yapılması gerekmektedir. Altını çizelim; bu ayar kulak ile olmaz. Kulak ile yapılan ayarı yapan kişinin tecrübesi ile bir nebze doğru seviyeye yakın iş çıkarılabilse bile, profesyonel cihazlarla hatasız bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Scroll to Top