Subigarage ses sistemi araca özel montaj

Otomobil Ses Sistemi Fiyatları

Özellikle ses sistemleri söz konusu olduğunda, fiyat tarafını görüşerek netleştirmeyi tercih ediyoruz çünkü ses sistemleri kişiye ve araca özel tasarlanırlar. Yaygın inanışın aksine her araca uyan bir tane ses sistemi yoktur. Vitrinden seçerek ya da bir kaynaktan iyi olduğunu duyarak ürün satın almanız sağlıklı olmayacaktır. Aynı araç için bile çok farklı fiyat aralıklarında, farklı zevklere göre, onlarca farklı model ile sistem tasarlanabilir.

Oto ses sistemi fiyatları nasıl belirlenmeli ?

Kaliteli bir ses sistemi için hesaba katılması gereken birçok faktör vardır. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

– Aracın marka ve modeli,
– Orijinal görüntüye sadık kalınıp kalınmayacağı,
– İstenilen ses seviyesi,
– Kullanılacak cihazlar,
– Dinlenecek müzik tarzı,
– Dinleyici konumları,
– Araçtaki opsiyonel donanımlar,
– Ses kaynağı,

Faktörleri detaylandırmak gerekirse;

Aracın marka ve modeli

Her araç farklıdır. Hoparlör konumları, multimedya cihazının kalitesi, hoparlör ebatları marka ve modele göre değişiklik gösterir. Örneğin; 90’lı yıllarda BMW araçlarda kickpanellerde 13cm hoparlörler kullanılıyordu, güncel BMW araçlarda kapılarda 10cm hoparlörler ve koltuk altlarında 16cm subwooferlar bulunur.

Orijinal görüntüye sadık kalınıp kalınmayacağı

Araçlar müzik dinlemek için uygun değildir ve orjinal donanımlar değiştirilerek daha iyi sonuçlar elde etmek mümkündür. Çoğu araçta tweeter konumları ve açıları ideal değildir. Yeni takılacak olan tweeterları A sütunlarına doğru açıyla yerleştirmek iyi sonuç almakta yardımcı olur. Araç hoparlörlerinize göre planlamalar yapılabilir. Araçta yapılabilecek değişiklikleri aracı görmeden kestirmek mümkün değildir.

İstenilen ses seviyesi

Herkesin farklı zevklere sahip olduğu varsayımından yola çıkarsak herkes aynı seviyede müzik dinlemiyor olabilir. İstenilen ses seviyesi ve kalitesine göre farklı cihazlar kullanarak bir sistem oluşturulacağı için bu detayları konuşmak ve seçenekleri buna göre belirlemek sağlıklı olacaktır.

Kullanılacak cihazlar

Ses sistemlerinde yüzlerce marka ve modelde cihaz vardır ve hepsinin özellikleri, yetenekleri ve dolayısıyla fiyatları farklıdır. Son kullanıcı kâğıt üstündeki sayısal değerlere bakarak bir seçim yapabileceğini düşünse de işler pratikte farklıdır. Aynı sayısal değerlere sahip iki cihaz farklı sonuçlar sunabilir. Kaliteli bir amfi ve bu amfi ile kullanılacak doğru hoparlörler kritiktr.

Dinlenecek müzik tarzı

Dinlenecek müzikler bazen takmayı düşündüğünüz cihazlar tarafından doğru bir şekilde çalınamayabilir. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse, Jazz dinlemek isteyen bir kullanıcı piyasada her köşe başında araç ses sistemi diye satılan ‘’ midrange, mit, mitrenç , vb ‘’ adlarla anılan ve tek becerisi yüksek ses vermek olan, doğru ses ile uzaktan yakından alakası olmayan cihazlarla hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bahsi geçen cihazlar açık alanda uzak mesafelere sesi ulaştırmak için yapılmış cihazlardır ve detaylı, kaliteli müzik dinlemek için uygun değillerdir.

Dinleyici konumları

Binek araçlarda şoför odaklı sistemler tasarlanırken yolcu taşımak için yapılan MPV, VAN vb. araçlarda yer alan sistemin odak noktası yolcular olabilir. Bu durumda sistem tamamen farklı bileşenlerden oluşacaktır. Bu nedenle aracı görmek ve sistemi ona göre tasarlamak en doğrusudur.

Araçtaki opsiyonel donanımlar

Araçlarda artık çok fazla elektronik donanım var ve bazıları ses sistemi uygulamalarını zor ve karmaşık hale getiriyor. Park sensörleri, ANC, Fake engine noise, vb. donanımları göz önünde bulundurmak ve sistemi ona göre tasarlamak gerekiyor.

Ses kaynağı

Kullanılacak ses dosyaları ve medya oynatıcı sonucu doğrudan etkileyeceği için bir sistem tasarlanırken mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Youtube’dan video klip seyretmek isteyen bir kullanıcıya dünyanın en kaliteli cihazlarını kullanarak bir sistem oluşturmak doğru olmayabilir.

Araca montajlanmış Bewith Confidence mid-woofer görseli

Bu unsurlara bağlı olarak nasıl bir ses sistemi isteniyor ?

Görüldüğü üzere şartlara göre araç ses sistemi fiyatları için belirleyici birçok faktör bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı Subigarage olarak mesajla veya telefonla ses sistemi fiyatı vermektense, sağlıklı olanı yapıyoruz ve hem sizinle ne tür bir ses sistemi istediğinizi konuşuyor hem de aracınızı görerek aracınıza yapılabilecekleri belirleyip, aynı zamanda demo araçlarımızda sizlere örnekler dinletip, devamında tercihlerinize göre fiyatlandırma seçeneklerini belirliyoruz.

Nereden ses sistemi satın almayı planlarsanız planlayın, öncelikle müzik beklentinize ve aracınıza uyan sistemler olduğundan emin olun. Uygulamayı yapacak yerin sizlere yukarıda belirttiğimiz faktörlerde bilgi ve tecrübe sahibi olduğundan emin olun ki, ne bütçeniz ne de zamanınız boşa harcanmasın.

Bilgi almak ve randevu oluşturmak için bize ulaşabilirsiniz

Bize instagram hesabımız üzerinden, iletişim bölümümüzden, 0 538 439 78 11 telefondan, aynı numara whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

İletişime geçmeden önce önemli not: Sattığımız ürünler dışında, yanınızda getireceğiniz bir ürüne montaj hizmeti vermiyoruz. Bizim montajını yapmadığımız, aracınızda mevcut olan ses sistemine ses ayarı yapmıyoruz. Sizlere ne tür hizmetler sunabildiğimizi ve neden dışarıdan gelen bir ürüne montaj ve ses ayarı yapmadığımızın sebeplerini Hizmetler bölümünde detaylarıyla bulabilirsiniz.

Scroll to Top