Honda HRV, 2022 Model, Ses Yalıtımı

Kapılar

DrArtex Earth Gold HD 2.6mm
SGM Barrier Lite 7mm

Kapı Plastikleri

DrArtex Nano 2mm
DrArtex Lace 15mm

Zemin

DrArtex Quattro 4mm
DrArtex Vibrobarrier 7+

Bagaj

DrArtex Quattro 4mm
DrArtex Vibrobarrier 7+

Tavan

DrArtex Gold HD 2.6mm
SGM barrier Lite 7mm

Honda HRV Ses Yalıtım Aşamaları

Zemin Yalıtımı

Honda HRV aracın zemin yalıtımında öncelikle metal yüzeyde vibrasyonu engelleyen katman olarak DrArtex’in Quattro 4mm ürününü kullandık. Üzerine ikinci katman olarak sesi sönümlemeyi sağlayan Vibrobarrier 7+ ürününü uyguladık. Doğru ve etkili bir yalıtım için metal yüzeylerin tamamında bu şekilde vibrasyon önleyici katman üzerine sesi sönümleyici ikinci katman uygulanmalıdır.

Zemin ses yalıtımı uygulamamızı adım adım listelersek;

1- Tüm koltuklar ve döşemeler söküldü.
2- Halının altındaki toz, toprak vs süpürüldü.
3- IPA ile temizlendi.
4- İlk kat olarak DrArtex Quattro Double layer 4mm uygulandı.
5- İkinci katman olarak DrArtex Vibrobarrier 7+ uygulandı.

Tavan Yalıtımı

Araçlarda tavan yalıtımı birçok açıdan önemlidir. Öncelikle araç içerisindeki en geniş düz yüzey olmasından dolayı, yapılacak uygulama direkt olarak katkısını hissettirecektir. Gerek araç içerisinde sessizliğin sağlanması, gerekse ısı yalıtımı sağlanması açısından, araç tavanına uygun ürünlerle doğru bir şekilde yapılan yalıtım çok başarılı sonuçlar verecektir.

Aracın tavanına ilk kat olarak DrArtex Gold HD 2.6mm uyguladık. İkinci katman olarak da SGM Barrier Lite 7mm uyguladık. Hem ısı hem ses yalıtımı sağlayan bu uygulama sonrası genel seslere karşı sağlanacak yalıtımın yanında yağmur, dolu vb. sesleri çok az duyarsınız. Tavan sacınız çok tok bir yapıya kavuşur ve aracınız yazın daha serin, kışın daha sıcak olacaktır, dolayısıyla klimayı da daha az kullanırsınız.

Kapı Yalıtımı

Aracın kapılarına uygulanacak yalıtım, genel iç sessizliğe vereceği katkının yanında, araç hoparlörlerinin performansını da arttırmaktadır. Hoparlörler ses dalgaları üretmektedir ve bu dalgalar metal yüzeylerde titreşime sebebiyet verir. Öncelikle bu titreşimi kesmek için DrArtex Earth Gold HD 2.6mm ürünün metal yüzeylere uyguladık. Ardından sesin sönümlenmesi ve hoparlörler için bir kabin etkisi yaratması için SGM Barrier Lite 7mm ürününü kullandık. Kapılara yapılan ses yalıtımı, ses sisteminizde değişiklik yapmasanız bile kayda değer bir oranda mevcut ses sisteminizin ses kalitesini arttıracaktır. Ek olarak da kapınız çok tok bir yapıya kavuşacaktır. Kapı açılıp kapanmalarında bunu hemen farkedersiniz.

Öncesi ve Sonrası olarak uygulamalarımız

Şimdi dilerseniz uygulama aşamalarını, kullanılan ürünleri, aracın önceki ve sonraki halini içeren görsellere gözatalım:

Aracın zemin ve bagajının fabrika çıkış ses yalıtımı
Uygulamalarımız sonrası zemin ve bagajın ses yalıtımı
Aracın fabrika çıkışı tavan ses yalıtımı
Aracın uygulamalarımız sonra tavan ses yalıtımı
Aracın fabrika çıkış kapı ses yalıtımı
Aracın uygulamalarımız sonrası kapı ses yalıtımı

Uygulamalarımız sonrası aracın ses ve ısı yalıtımı üst düzeye getirildi. Ses ve ısı yalıtımı hedef yalnız şunun da altını çizmekte fayda var; uygulama öncesi aracın zemin, tavan ve kapılarının yüzeylerinin özel temizlik malzemeleriyle temizlenip tozdan ve nemden arındırılması ve üzerine uygulama yapılması, aracın uzun vadede metal sağlığı açısından da çok önemli bir kazanımdır.

Siz de aracınıza ses yalıtımı uygulaması yaptırmak isterseniz, bize iletişim bölümümüzden ulaşabilir ve randevu oluşturabilirsiniz. Dilerseniz ses sistemi ve ses yalıtımı uygulaması yaptığımız araçlara da gözatabilirsiniz.

Uygulama Yaptığımız Diğer Araçlar
Scroll to Top