Jeep Avenger (Electric), 2024 Model, Ses Sistemi ve Ses Yalıtımı

Ön Hoparlörler

Bewith Confidence III Tweeter
Bewith Accurate III Midwoofer

Arka Hoparlörler

Orjinaller

Subwoofer

Bewith Confidence C-180

Amfi

Bewith 1080 DSP

Ses Yalıtım

Full

Ses Sistemi Aşamaları

Full ses yalıtımı ve Hifi ses sistemi için konuğumuz 2024 model Jeep Avenger (Electric). Bewith ürünlerini kullandığımız ses sisteminde, ön kapılarda Bewith Accurate III midwooferları kullandık ve bu hoparlörleri araca özel ürettiğimiz montaj aparatlarını kullanarak araca hiç zarar vermeden monte ettik.

Tweeter olarak da Bewith Confidence III Serisi tweeterları, aracın A sütunlarının iç aksamına özel uygulama ile montajını yaptık. Bu şekilde yapılan tweeter montajı, tweeterlara verilebilecek açı sayesinde sahneleme ve hoparlör konumlama adımları için büyük avantaj oluşturmaktadır.

Aracın arka kapı hoparlörlerini değiştirmedik ve fabrika çıkış hoparlörleri kullandık.

Subwoofer olarak ise, bagaj zeminine Bewith Confidence C-180 subwoofer’ı araca özel ürettiğimiz 20 litre portlu bir kutuya koyarak sabitledik ve bagaj hacminden hiçbir şey kaybetmedik. Bu uygulamalar yapılırken, aracın metal yüzeylerine herhangi bir işlem uygulanmamış ve aracın orjinalliği korunmuştur.

Amfi olarak kullandığımız Bewith PLUG & PLAY 1080DSP amfiyi, aracın orjinal kablolarına zarar vermeden “T-harness” kullanarak montajladık. Doğru montaj bu şekilde olmalıdır, bu sayede aracın orjinalliği bozulmaz, kullanıcı dilediği zaman mevcut ses sistemini çıkartabilir ve aracın orjinal bileşenlerini geri takabilir.

Ses Yalıtım Aşamaları

Araçta full ses yalıtımı uygulaması yaptık. Zemin ve bagajda vibrasyon önleyici ilk katman olarak DrArtex Quatro Double Layer 4mm kullandık. Ses sönümleyici ve bloke edici ikinci katman olarak da DrArtex Vibrobarrier 7mm ürününü kullandık. Doğru ses yalıtımı bu şekilde iki katman olarak yapılmalıdır: İlk katman metal yüzeydeki vibrasyon ve titreşimin önüne geçmek için, ikinci katman ise sesin sönümlenmesi için uygulanmalıdır. Kullanılacak ürünler otomotiv sektörü için üretilmiş, uluslararası sertifikalı ürünler olmalıdır. Tek katman, ince ve hangi sektör için üretildiği belli olmayan ürünlerle ses yalıtımı olmaz… Araçlarda zemin ses yalıtımı ile ilgili ek bilgiler için ilgili yazımıza gözatabilirsiniz: Araç Zemin (Taban) Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Aracın tavan yalıtımında ise ilk katman olarak DrArtex Sky Pallium 2.7mm, ikinci katman olarak da DrArtex Baffle Plus Integra 7mm kullandık.

Kapı yalıtımında ise metal yüzeye ilk katman olarak DrArtex Gold HD 2.6mm uyguladık, ikinci katman olarak da DrArtex Baffle Plus BW Blue ürününü kullandık. Kapı plastik aksamlarında ise ilk katman olarak DrArtex Nano 2mm, ikinci katman olarak da hafıza özellikli DrArtex Lace Expert 15mm kullandık. Doğru kapı ses yalıtımı bu şekilde olur. Hem metal hem de kapı plastiğinde gerekli uygulamalar yapılmadan tam verim alınamaz. Araçlarda kapı ses yalıtımı ile ilgili ek bilgiler için ilgili yazımıza gözatabilirsiniz: Araç Kapı Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Bu araçta kullandığımız ürünlerin detaylarına ve sertifikasyonlarına üreticinin Türkiye websitesinden ulaşabilirsiniz. Kendiniz uygulama yapmayı düşünüyorsanız, dilerseniz bu ürünleri yine üreticinin mağazasından satın alabilirsiniz. DrArtex Türkiye

Elektrikli araçlarda zemin ses yalıtımı piller açısından bir sorun yaratır mı?

Elektrikli araçların pilleri iç kısımdan erişime kapalı ve kabin dışında olur, yani elektrikli araçlarda yapılan zemin ses yalıtımı uygulaması, pillere temas edecek bir uygulama değildir. İlgili görsellerde de zeminin yalıtımsız fotoğraflarına bakabilirsiniz, görebileceğiniz gibi, yalıtım işleminin pil bölümü ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Özetle; bizim araç içine yaptığımız yalıtımın pile bir zararı istesek de olamaz, kalorifer ve klima kullanımını azaltacağı için pil ömrüne faydası olur.

Görsellerle Uygulama Aşamaları

Aracın fabrika çıkış ön kapı hoparlörleri
Ön kapılarda kullandığımız Bewith Accurate III Midwooferlar
Amfi montaj bölgesi ve kullandığımız T-Harness
Araçta kullandığımız Bewith Confidence C-180 ve 20lt port kutu montajımız
Aracın fabrika çıkış zemin ses yalıtım seviyesi
Uygulamamız sonrası aracın zemin ses yalıtım seviyesi
Aracın fabrika çıkış tavan ses yalıtım seviyesi
Uygulamamız sonrası aracın tavan ses yalıtım seviyesi
Aracın fabrika çıkış kapı ses yalıtım seviyesi
Uygulamamız sonrası aracın kapı ses yalıtım seviyesi

Tüm işlemler sonrası araç içinden ses testi

Randevu Alabilirsiniz

Subigarage olarak tüm binek ve ticari araçlara HiFi ses sistemleri ve ses yalıtımı uygulamaları yapıyoruz. Siz de aracınızda bu tür iyileştirmeler düşünüyorsanız bize iletişim bölümümüzdeki kanallardan ulaşabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Uygulama Yaptığımız Diğer Araçlar

Scroll to Top