Tesla Model Y, 2023 Model, Ses Yalıtımı

2023 model Tesla Model Y aracın kapı ses yalıtımı, davlumbaz ses yalıtımı ve bagaj ses yalıtımı uygulamalarını bitirdik. Elektrikli araçlarda içten yanmalı bir motor sesi bulunmadığı için yol sesi, tekerlek yuvarlanma sesi gibi diğer dış sesler daha fazla önplana çıkarlar. Bu amaçla aracın bu tür seslerini azaltacak ve araç içerisinde gerek düşük sesle diolag kurulmasını sağlayacak, gerekse de mevcut ses sisteminin performansının artmasını sağlayacak uygulamaları planladık ve bitirdik.

Ses yalıtımı uygulamasında iki katman ürün kullanılmalıdır. İlk katman metal yüzey üzerine vibrasyon önleyici katman olarak uygulanmalı ve aracın her bölgesi için farklı özellik ve o bölgeye uygun kalınlıkta ürünler kullanılmalıdır. İkinci katman olarak da vibrasyon önleyici katmanın üzerine, sesi sönümleyen katman uygulanmalıdır. 2023 Tesla Model Y araçta, uluslararası sertifikalara sahip DrArtex ürünlerini kullandık. Ürünlerin sertifikasyonlarına ve özelliklerine üretici websitesinden ulaşabilirsiniz. Unutmayın, otomobil içerisinde kullanılan yalıtım ürünleri otomotiv sektörü için üretilen, sertifikalı ürünler olmalıdır.

Bu aracın ses sisteminde herhangi bir değişiklik yapmadık, sadece ses yalıtımı üzerine çalışmamız oldu. Fakat ses yalıtım uygulaması aracın mevcut ses sistemi performansını da yukarı seviyeye taşıdı. Otomobillerde, hoparlörlerden çıkan ses dalgaları metal yüzeylere çarparak titreşime neden olur ve bu titreşim araç içine verilen ses kalitesinin bozulmasına sebebiyet verir. Özellikle kapılara ve subwooferın bulunduğu bagaja yapılan ses yalıtımı, mevcut ses sisteminin performansını kayda değer bir oranda arttırmaktadır. Bunun haricinde yalıtım uygulamasında ikinci katmanla sağlanan ses sönümleme katkısı, zaten araç içinde oluşacak genel akustik ortam açısından da başlı başına bir faktördür.

Yaptığımız tüm uygulamalar titiz işçilik gerektiren, profesyonel malzemelerle yapılması gereken uygulamalardır. Aşağıdaki görsellerde tüm detayları görebilirsiniz.

Kapı ses yalıtımı uygulamamız
Bagaj ses yalıtımı uygulamamız
Davlumbaz ses yalıtımı uygulamamız

Siz de aracınızda ses yalıtımı ve/veya Hi-Fi ses sistemi geliştirmelerinin, premium ürünlerle ve profesyonelce uygulanmasını istiyorsanız, bize iletişim bölümümüzden ulaşabilirsiniz. Diğer uygulamalarımıza gözatmak isterseniz uygulama örnekleri bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Uygulama Yaptığımız Diğer Araçlar
Scroll to Top