Cupra Formentor, 2023 Model, Ses Sistemi ve Ses Yalıtımı

Ön Hoparlörler

Bewith Reference

Arka Hoparlörler

Audiofrog GS62

Subwoofer

Audiofrog GS8ND2

Amfi

Bewith 1080 DSP

Ses Yalıtım

Full (Tavan hariç)

Cupra Formentor Ses Sistemi ve Ses Yalıtımı Uygulaması

Hifi Otomobil Ses sistemi ve ses yalıtımı için konuğumuz 2023 model Cupra Formentor. Araca tavan hariç full ses yalıtımı uyguladık ve ses sistemini Bewith ürünleriyle değiştirerek araç içerisinde hi-fi müzik deneyiminin oluşmasını sağladık. Bewith hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz marka hakkında bilgileri içeren sayfamıza gözatabilirsiniz.

Kullanılan ürünler

Aracın ön kapı hoparlörleri ve tweeterlarını Bewith Reference Duo 165S ile değiştirdik. Subwoofer olarak da bağajda stepne içine özel bir çalışma ile Audiofrog GS8ND2 Slim kullandık. Aracın amfisini Bewith Plug&Play 1080dsp ile değiştirdik. Arka kapılardaki hoparlörleri Audiofrog GS62’lerle değiştirdik

Araca ses yalıtımı da uygulandı. Yalıtım ürünleri olarak; DrArtex Gold HD 2.6mm ilk katman olarak tüm alanlara uyguladık. Üzerine DrArtex Baffle Plus BW (15mm) uyguladık. Kapı panellerine de önce DrArtex Nano 2mm ve sonrasında DrArtex Lace 15mm kullandık.

Aracın içinden çıkan ürünleri ve yerlerine taktığımız yüksek kalite ürünleri aşağıdaki görsellerden inceleyebilirsiniz. Yine aracın fabrika çıkış ses yalıtım düzeyini ve bizim yalıtım uyguladığımız bu bölgelerin ilk hali ve sonraki hallerini de görsellerde bulabilirsiniz.

Araç üzerinde bulunan fabrika çıkış ön kapı hoparlörleri:

Ön kapı hoparlörleri yerine taktığımız Bewith Reference serisi 165s Duo hoparlörler:
Araç üzerinde bulunan fabrika çıkış amfi:
Fabrika çıkış amfi yerine taktığımız Bewith 1080 DSP Amfi
Araç üzerinde bulunan fabrika çıkış arka kapı hoparlörleri:
Fabrika çıkış arka kapı hoparlörleri yerine takdığımız Audiofrog GS62 hoparlörleri:
Araç üzerinde bulunan fabrika çıkış subwoofer:
Fabrika çıkış subwoofer yerine imal ettiğimiz kabin ve taktığımız Audiofrog GS62 Slim:

Ses Yalıtımı Aşamaları

Cupra Formentor araca uyguladığımız ses yalıtım uygulamalarını aşağıda görebilirsiniz. Ses yalıtımındaki ilk adım aracın metal yüzeylerine vibrasyon önleyici ses yalıtım mazemesiyle iç yüzeyden kaplamaktır. Bu sayede metalda oluşacak rezonans ve titreşimlerin önüne geçiliyor. Üzerine uyguladığımız ses yalıtım malzemesi ise sesi sönümleyen, ve araç içerisinde akustik bi ortam yaratan katman oluyor. Bu sayede araç içinde konuşmalarınız da daha rahat olacak, müzik dinleme keyfiniz de bambaşka bir seviyeye gelecektir.

Metal yüzeylerin yalıtım malzemesiyle kaplanması ek olarak araçların uzun vadede sorunlarından olan paslanmanın önüne de geçmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, bunun olabilmesi için yalıtım uygulanmadan önce, bu işi için üretilmiş temizlik malzemeleriyle zeminin nemden ve tozdan kesinlikle arındırılması, ve sonrasında yalıtım işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Her fırsatta belirttiğimiz gibi, ses yalıtım uygulaması titizlikle ve doğru malzemelerle yapılmalıdır. Otomotiv sektörü için üretilmiş, uluslararası sertifikalı ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Ne olduğu belli olmayan, inşaat malzemeleriyle otomobillerde ses yalıtımı olmaz. Ancak doğru ürünlerle doğru yalıtım olur. Biz uygulamalarımızda DrArtex Oto Ses Yalıtım ürünlerini kullanıyoruz. Tüm ürünleri otomotiv sektörü için üretilmiş, sertifikalı ve yüksek kaliteli ürünlerdir. İlgili sertifikalara üreticinin websitesinden ulaşabilirsiniz. Montaj aşaması da otomobillerde tecrübe sahibi olmayı gerektiren bir aşamadır. Titizlikle ve aceleye getirmeden, düzgün ve profesyonel bir montaj şarttır.

Şimdi de aracın fabrika çıkışındaki ses yalıtım seviyesine ve bizim ses yalıtımı uygulamalarımız sonrasındaki bu alanların son hallerini karşılaştırabileceğiniz görsellere gözatalım…

Aracın orjinal halinde zemin, bagaj ve kapılardaki yalıtım durumu:
Uyguladığımız ses yalıtımı aşamaları ve aracın son durumu:

Tüm uygulamalar bittikten sonra araç içinden ses testi:

Bu tür testlerde müzik gerçekten araç içinden dinlenilmediği sürece çok sağlıklı karşılaştırma yapmak mümkün olmuyor, fakat fikir verebilmektedir. Kulaklıkla dinlemeniz önerilir.

Araç içinde sessiz ortam, kaportada tok bir yapı, ve Hi-Fi müzik keyfi

Araçtaki ses sistemi adı atındaki fabrika çıkış hoparlörleri ve amfiyi gördünüz, yine aracın mevcuttaki ses yalıtımının ne seviyede olduğunu da gördünüz. Kullandığımız ürünlerdeki yüksek kalite farkı zaten kendisini belli etmektedir. Tüm ürünleri inceleyebilir, daha önce birçok ürünü kullandığımız araçlardaki testlere video galeri sayfamızdan ulaşabilir ve dilerseniz uygulamalarımızla ilgili gerçek Google yorumlarına gözatabilirsiniz. Dilerseniz diğer araçlara yaptığımız ses sistemi ve ses yalıtımı uygulamalarına da gözatabilirsiniz.

Yalıtım aşamasında uyguladığımız tüm işlemlerden sonra aracın içindeki sessizliğin ciddi oranda artacağını görsellerden tahmin edebilmişsinizdir. Artık araç içinde ses yükselterek konuşulmak zorunda kalınmayacak. Dışardan aldığı ses seviyesi de büyük oranda kesileceği ortada. Ses sistemi geliştirmeleri ile birlikte de yalıtım sayesinde aracın içinde hi-fi müzik deneyimi oluşmuş oldu.

Siz de aracınızda ses sistemi ve/veya ses yalıtımı geliştirmeleri yapmayı düşünüyorsanız bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Öncesinde de aklınıza takılabilecek sorularla ilgili cevaplarını verdiğimiz, bize sıklıkla sorulan sorular bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Uygulama Yaptığımız Diğer Araçlar
Scroll to Top