Audi A4 Quattro, 2010 Model, Ses Sistemi ve Ses Yalıtımı

Ön Hoparlörler

Bewith Accurate

Arka Hoparlörler

Bewith Lucent Duo

Subwoofer

Bewith Confidence (Ported)

Amfi

Bewith 1080 DSP

Ses Yalıtım

Tavan hariç Full

Audi A4 Allroad Quattro 2010, Ses Sistemi ve Ses Yalıtımı

Bewith Hifi Otomobil Ses sistemi ve ses yalıtımı için konuğumuz 2010 model Audi A4 Allroad Quattro. Bursa’dan gelen bu aracı hem çok daha sessiz hem de keyifli hale getirdik.

Aracın ön kapı hoparlörleri Bewith Accurate mid-woofer ile, tweeterları Bewith Confidence III Tweeter ile değiştirildi. Bu aracımızda arka hoparlör de kullandık, onları da Bewith Lucent Duo ile değiştirdik. Subwoofer olarak da 18 litrelik ported-box ile Bewith Confidence sub-woofer’ını kullandık. Tüm kablolamada üst kalite, ve kullanılan ürüne ve alana göre üretilmiş Bewith Transola Premium OFC kablolar kullanıldı. Sistemde amfi olarak Bewith Plug&Play 1080dsp’si ve HDBT+Command araçları kullanıldı. Aracın ses yalıtımı için de dünyanın önde gelen otomobil ses yalıtım malzemesi üreticisi DrArtex‘in ürünleri kullanılmıştır.

Aracın üzerinden çıkan hoparlörleri, malzeme kalitelerini ve ağırlıklarını aşağıda görebilirsiniz. Bu tür hoparlörle araçlarınızda doğru müzik dinleme şansınız yoktur. Giriş seviyesinin bile çok altında kalmaktadır. Yerlerine kullandığımız Bewith ürünlerinin malzeme kalitesini ve ağırlıklarını da karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz. Araç sınıfı farketmeksizin, araçların üzerinde bulunan fabrika çıkışı hoparlörler, istisnalar hariç, hiçbir zaman hi-fi ses kalitesini vaad etmezler. Aracınızın içinde doğru müzik dinlemek için kaliteli hoparlörlere, iyi bir ayara ve düzgün bir ses yalıtımına ihtiyacınız vardır.

Gelin bu sürece, kullanılan malzemelere, OEM fabrika çıkışı malzemelerle; kullandığımız ürünlerin aralarındaki farklara, yapılan işlemlere bir göz atalım;

Araç üzerinde bulunan fabrika çıkış ön kapı hoparlörleri ve yerine kullandığımız Bewith Accurate serisi hoparlörlerin ağırlık farkları:

2010 Audi A4 Allroad Quattro aracın fabrik çıkış ön kapı hoparlörü vs Bewith Accurate mid-woofer. Biri 20cm – 404.8 gram , diğeri 13cm -1178.5 gram. Müzik sistemlerinin çok içinde olmayanlar için belirtmekte fayda var; kaliteli ses almanın yolu ne sayıdan geçer ne de boyuttan. Burada iş teknolojide biter. Araçların her yerine kocaman ne tür malzemelerle ve ne için üretildiği belli olmayan hoparlörleri takarak kaliteli müzik çalan bir sistem elde edilemez. Bu tür sistemlerle elde edilebilecek tek şey gürültüdür.

Araç üzerinde bulunan fabrika çıkış tweeterlar ve yerine kullandığımız Bewith Confidence serisi tweeterlar:

Bewith Confidence III Tweeter… Bu Tweeter bildiğiniz markaların tweeterları gibi çalışmıyor. 800 Hz ve yukarısını tek başına çok başarılı bir şekilde çalabilmektedir. Asimetrik/eksentrik kon tasarımı sayesinde hem tizler hem de midler olması gerektiği gibidir. Gözlerinizi kapatıp dinlerken sanatçı arabanin içinde sizinle beraber gibi hissedersiniz. Ne vokaller öndedir ne de tizler aşırı parlaktır. Bewith tüm hoparlör tasarımını aynı geometri ve malzeme ile yaparak sesteki tonal farklılıkları ortadan kaldırmıştır.

Araca özel ürettiğimiz 18 litrelik ported-box ile Bewith Confidence subwoofer montajımız:

Bewith Confidence subwoofer. 18cm , eksentrik/asimetrik kon tasarımı ve neodymium mıknatıs. Net, hızlı ve temiz bass isteyenler için… Araca özel ürettiğimiz ported-box ile birlikte…

Araca uyguladığımız full ses yalıtımı öncesi, aracın fabrika çıkış durumu:
Araca uyguladığımız full ses yalıtımı sonrası:
Sahne, kesim ayarlarından sonra, RTA ile ölçüm, ve kulakla değil(!), profesyonel cihazlarla yapılan ses ayarı:

Sahne, kesim ayarları yapıldıktan sonra, sonra RTA ile ölçüm yapıp ayar yapılır ve araç sahibine teslim edilir. Bir otomobil ses sistemine doğru ayar yapılması isteniyorsa; bu kulakla değil, bu iş için üretilmiş profesyonel cihazlarla yapılmalıdır.

Tüm aşamalardan sonra araç içerisinden ses sistemini birlikte test edelim (kulaklıkla dinlemeniz önerilir) :

YouTube

Audi A4 Quattro Sedan Hifi Ses Sistemi

Subigarage Istanbul Eylül 23, 2023 5:24 pm

Kalite ürünler, titiz montaj, kaliteli işçilik; doğru sonuç…

Görüldüğü üzere kaliteli bir otomobil ses sistemi için öncelikle kaliteli ürünlere, bu ürünlerin doğru montajına, kulakla değil profesyonel aletler kullanılarak yapılan ses ayarına, otomobil sektörüne uygun üretilmiş kaliteli ses yalıtım malzemesine ve bu malzemelerin doğru montajına ihtiyaç vardır. Tüm bu adımlar uygulandığında, öncelikle keyifli bir sürüşe ve kaliteli, doğru bir müzik dinleme keyfine ulaşacaksınız.

Birçok konuda bahsettiğimiz gibi, otomobil ses sistemleri kişiye ve araca göre değişkenlik göstermektedir. Sizin aracınızın neye ihtiyacı olduğunu, hangi ürünlerin size hitap ettiğini belirlemek için öncelikle aracınızın görülmesi gerekmektedir. Uzaktan telefonla veya mesaj yoluyla bilgi alışverişi yapılsa da, fiyat verilmesi doğru değildir. Bu konuda yazdığımız Otomobil Ses Sistemi Fiyatları yazımıza gözatabilirsiniz. Siz de aracınıza ne tür iyileştirmeler yapılabilineceğini öğrenmek için bize ulaşabilir, randevu alıp aracınızla bizi ziyaret edebilirsiniz.

Uygulama Yaptığımız Diğer Araçlar
Scroll to Top